«Ο ταξιτζής» του Μάρτιν Σκορσέζε με τον Ρόμπερτ ντε Νίρο σε έναν από τους πιο εμβληματικούς ρόλους της καριέρας του.
Η ταινία δεν χρειάζεται συστάσεις. Ο «ταξιτζής» είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς αντι-ήρωες στο πανί, ένας μοναχικός και μανιοκαταθλιπτικός τύπος που είναι έτοιμος να τα βάλει με όλους. Μια ταινία που σκιαγραφεί την καθημερινότητα αυτού του τύπου στη Νέα Υόρκη, και η οποία θα προβληθεί από το καλλιτεχνικό σωματείο «Εξαύδα» στις 26 και 27 Ιανουαρίου, στις 20:15, στον χώρο του (Κουντουριώτη 31, τηλ. 6945377240, οικονομική ενίσχυση 2 ευρώ).
Στην ταινία, πρωταγωνιστούν και η Τζόντι Φόστερ, ο Χάρβεϊ Καϊτέλ, η Σίμπιλ Σέπερντ.