Oikonomou pisoi

Ο Πασχαλάκης και ο… Χιγκίτα

Εικόνα του άρθρου Ο Πασχαλάκης και ο… Χιγκίτα
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/03/2017, 18:57

Ο ΠΑΣ κάλλιστα θα μπορούσε να έχει πάρει κάτι περισσότερο στην Λάρισα, από το 1-1 και το βαθμό της ισοπαλίας. Σίγουρα, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό το χρωστάει στον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, ο οποίος έκανε για ένα ακόμα ματς τρομερά πράγματα, σε βαθμό που σε ένα παιχνίδι με δύο γκολ, οι καλύτερες στιγμές να είναι οι αποκρούσεις του πορτριέρο του ΠΑΣ. Σχεδόν στο 80’, ο Πασχαλάκης έπαθε… Χιγκίτα, αποκρούοντας με το πόδι, εκτός ισορροπίας, την κεφαλιά του Τσακοπίνο, στην απόκρουση που μπαίνει στο πάνθεον των καλύτερων της σύγχρονης ιστορίας στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Ο ΠΑΣ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό από την κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς. Ισορρόπησε όμως γρήγορα το παιχνίδι, ενώ ήδη είχε απειλήσει με τον Πέδρο Κόντε δύο φορές. Στο 41’ Ο Γιάκος και ο Κόντε έκρυψαν τη μπάλα και ο τελευταίος έκανε το 1-1. }Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο, με το ματς να ανοίγει και τον Πασχαλάκη να κάνει… τα δικά του, στις πολύ σημαντικές ευκαιρίες που είχε η Λάρισα. Στο άλλο γήπεδο, ο ΠΑΣ είχε επίσης πολύ καλές ευκαιρίες να σκοράρει με τον Κοζορώνη και τον Κόντε, χωρίς όμως να μπορέσει να ανατρέψει το σκορ.