Λίγα χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο της πόλης των Ιωαννίνων, όπου σήμερα το απόγευμα-βράδυ δεν ήταν εύκολα τα πράγματα λόγω των προεκλογικών συγκεντρώσεων, στον προαύλιο χώρο της Ιεράς Μονής Περιστεράς Δουρούτης, στην πανεπιστημιούπολη, τα πράγματα ήταν πιο… ήσυχα και πιο μουσικά.
Η Καμεράτα, Ορχήστρα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, έκλεισε τη φετινή καλλιτεχνική περίοδο με μια συναυλία με έργα του Βιβάλντι. Αρκετοί ήταν οι Γιαννιώτες και οι Γιαννιώτισσες που έδωσαν το παρών.