Σε εστιακό βάθος 4,2 χλμ και σε στίγμα βορειοδυτικά των Ιωαννίνων εντοπίζει, σε πρώτη φάση, το επίκεντρο του πρωινού σεισμού που έγινε αισθητός στα Γιάννενα, 13 χλμ από την πόλη. Η ένταση ήταν 4 βαθμοί της κλίμακας Ρίχτερ, στις 9.49 το πρωί. Ακολούθησαν άλλοι τρεις σεισμοί, ένας 3,5 βαθμών έξι λεπτά αργότερα, 2,6 βαθμοί στις 10.25 και 3,2 βαθμοί λίγο μετά τις 11 το πρωί.
Το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο παρακολουθεί τη σεισμική εξέλιξη και οι σεισμολόγοι είναι καθησυχαστικοί.