Με 13 βαθμούς σε 10 αγώνες, ο ΠΑΣ είναι στη μέση της βαθμολογίας και όλα παραμένουν ανοιχτά. Η δυναμική του όμως είναι τέτοια που προοιωνίζει καλύτερες μέρες, αν φυσικά δεν υποστεί η ομάδα την κάμψη που συνήθως παρουσιάζει προς το τέλος του πρωταθλήματος. Προς το παρόν πάντως, ο ΠΑΣ είναι μέσα στις πρώτες πεντάδες των ομαδικών στατιστικών της σούπερ λίγκας:
- 4ος στην επίθεση με 12 γκολ
- 2ος με 6,9 σχέση γκολ/τελικών προσπαθειών
- 4ος στις ασιστ με 9
- 3ος στα κλεψίματα με 226
Επίσης, τρεις παίκτες του είναι στις πέντε πρώτες θέσεις των ατομικών στατιστικών: ο Πέδρο Κόντε που για μια ακόμα φορά φέτος αποδεικνύεται η καλύτερη value for money προσθήκη σε ομάδα. Έχοντας χάσει ένα μήνα και πλέον λόγω τραυματισμού, ο ισπανός επιθετικός είναι στην πρώτη θέση των σκόρερ του πρωταθλήματος με πέντε γκολ και μια επιτυχημένη στις 3,4 προσπάθειες (4ος στη σχετική λίστα). Ο Κόντε είναι μαζί με τον Πρίγιοβιτς του ΠΑΟΚ. Ευχάριστη έκπληξη είναι ο ανεβασμένος Φόνζι, που έχει τις περισσότερες ασίστ στο πρωτάθλημα, μέχρι στιγμής
- 1ος σκόρερ ο Κόντε με 5 γκολ
- 1ος ο Ναδάλες στις ασίστ με 6
- 3ος στα λάθη ο Χαλκιαδάκης