Να εμβολιάσουν τα ζώα τους κατά του άνθρακα καλεί η κτηνιατρική υπηρεσία. Αιτία, είναι η διάγνωση μεμονωμένου κρούσματος σε κτηνοτροφική μονάδα στην Πρέβεζα. Η υπηρεσία καλεί τους κτηνοτρόφους της περιοχής Μιχαλιτσίου-Πέτρας, να εμβολιάσουν προληπτικά τα ζώα τους, βοοειδή και αιγοπρόβατα. Τονίζει ακόμα ότι απαγορεύεται η σφαγή και η διενέργεια χειρουργικών επεμβάσεων σε ύποπτα ή ασθενή ζώα, ενώ παράλληλα συνιστάται η διενέργεια επιμελών απολυμάνσεων στο χώρο των εγκαταστάσεων ώστε ν’ αποφευχθεί η εξάπλωση της νόσου.