Κατέβαλε τους Ίκαρους ο ΑΓΣΙ

Εικόνα του άρθρου Κατέβαλε τους Ίκαρους ο ΑΓΣΙ
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/11/2018, 11:57
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΑΓΣΙ κατέκτησε την 4η φετινή του νίκη κόντρα στους Ίκαρους Τρικάλων, με σκορ 68-64, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, του 3ου ομίλου, της Γ΄ Εθνικής. Πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά για την ομάδα ήταν ο Αντώνης Χρύσης, που σημείωσε 20 πόντους, με τον Θυμνιό να προσθέτει 15 και τον Φίλιο 10.

Ο ΑΓΣΙ, προηγήθηκε με 16-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο συνέχιζε να διατηρεί το προβάδισμα των τριών πόντων (33-30). Σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΑΓΣΙ ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, με διαφορές που πλησίαζαν του δέκα πόντους.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στον αγώνα, μειώνοντας στον πόντο (52-51) και κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά πριν τη λήξη σε 58-58.

Την ερχόμενη Κυριακή 25 Νοεμβρίου, ο ΑΓΣΙ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη δυνατή ομάδα του Πρωτέα Γρεβενών, για την 6η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής, σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-30, 51-44, 68-64.

Διαιτητές: Παπανικολάου, Λυγούρας.

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Καννής 4, Ζαμπέτης 9(1), Σαχπατζίδης, Αντωνίου, Πουρνάρας 7, Χρύσης 20(2), Μάκης 3, Παπανικολάου, Θυμνιός 15, Φίλιο 10, Θώδης, Μπαζάκας.

Ίκαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Μπαρμπαρούσης, Κολότσιος Αλ. 7(1), Βλάχος 2, Κολότσιος Βασ, Αργύρης 3(1), Στάνκοβιτς 5(1), Ντουρβάς 5(1), Τζορμπατζάκης, Μούμογλου 18(3), Χατζής 12, Φούντας 12.

Ο ΑΓΣΙ (U20)

Εν τω μεταξύ, στην ενεργό δράση της Α’ ΕΣΚΑΔΒΕ, μετά το ρεπό της προηγούμενης εβδομάδας, επιστρέφει και ο ΑΓΣΙ (U20).

Η ομάδα αντιμετωπίζει στην Άρτα, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, τον Αίαντα.

Το ματς Αίας Άρτας – ΑΓΣΙ (U20) θα γίνει στις 2.00 το μεσημέρι του Σαββάτου, στο Νέο Κλειστό Τ9 της Άρτας.

Τα Τμήματα Υποδομής

Τα τμήματα υποδομης «αργούν» λόγω του αναπτυξιακού προγράμματος που θα γίνει στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, παρουσία του ομοσπονδιακού προπονητή, Κώστα Μίσσα.

Το μοναδικό ματς Τμήματος του ΑΓΣΙ, που θα γίνει, είναι το εξ’ αναβολής, ΑΓΣΙ – Παραμυθιά, για το Παιδικό πρωτάθλημα. Ο αγώνας θα γίνει στις 2.00 το μεσημέρι του Σαββάτου, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.