Με συγκεκριμένο ωράριο λειτουργούν από σήμερα οι αρχαιολογικοί χώροι της περιοχής, σύμφωνα με ανακοίνωση της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων.
Ο αρχαιολογικός χώρος του Ιτς Καλέ στο Κάστρο των Ιωαννίνων (είσοδος χωρίς εισιτήριο) θα είναι ανοιχτός από τις 08:00 έως τις 15:30. Ανοιχτή θα είναι μόνο η κεντρική πύλη της ακρόπολης. Δεν θα ανοίξει δηλαδή η νότια πύλη.
Ο αρχαιολογικός χώρος Δωδώνης (τον οποίο οι Γιαννιώτες δεν μπορούν να προσεγγίσουν… λόγω της διαδημοτικής απαγόρευσης πλην κομμωτηρίων) θα είναι ανοιχτός από τις 08:30 έως τις 15:30 με μέγιστο αριθμό επισκεπτών (ταυτόχρονης παρουσίας) 120.
Κατά τα άλλα ισχύουν οι κανόνες της μάσκας και της τήρησης των αποστάσεων, όπως και ο όρος των τριών ατόμων –εκτός αν αφορά οικογένειες.