H Ταξική Πορεία, παράταξη στο Εργατικό Κέντρο Ιωαννίνων, αναφέρει σχετικά με τον θάνατο εργάτη σε επιχείρηση ανακύκλωσης οχημάτων:
«Η αιτία βρίσκεται στους αυξημένους ρυθμούς δουλειάς στην έλλειψη μέτρων προστασίας και στα εξαντλητικά ωράρια. Στην πίεση από την φτώχεια που διαλύει μέσω της ακρίβειας τα μεροκάματα. Οι νόμοι Χατζηδάκη - Γεωργιάδη αποτελούν εργαλείο στα χέρια του κεφαλαίου και της εκάστοτε εργοδοσίας ώστε να μετατρέπουν σε κάτεργα τους χώρους δουλειάς».
Καταλήγει τονίζοντας: «Η εργατική τάξη μπορεί να οργανωθεί, να παλέψει, να διεκδικήσει. Να βάλει τέλος στα εργοδοτικά εγκλήματα. Καμιά ανοχή στη βαρβαρότητα! Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη».