Εκδήλωση με τίτλο «Η γυναίκα, σύμβολο αγώνων» διοργανώνει στα Γιάννενα ο ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία, την Παρασκευή 6 Μαρτίου, στις 7 το απόγευμα στα Λιθαρίτσια.
Η εκδήλωση γίνεται ενόψει της 8ης Μαρτίου, παγκόσμιας ημέρας της γυναίκας
Στην εκδήλωση θα μιλήσουν, η Μερόπη Τζούφη, βουλευτής Ιωαννίνων του ΣΥΡΙΖΑ με θέμα « Γυναίκες σε θέσεις ευθύνης», η Θεοδώρα Καρακώστα, ιδιωτικός υπάλληλος με θέμα « Τα εργασιακά προβλήματα της γυναίκας στον ιδιωτικό τομέα» και η Βίκυ Χριστοπούλου, δημοσιογράφος με θέμα «Βία, σεξισμός, ρατσισμός».
Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό. Την εκδήλωση θα συντονίσει η Νίκη Βυζούκη βρεφονηπιαγωγός. Στον χώρο της εκδήλωσης θα υπάρχει παράλληλα έκθεση φωτογραφικού υλικού.