Ο πλωτός φωτοβολταϊκός σταθμός, ισχύος 103MW, στην τεχνητή λίμνη Πουρναρίου Άρτας… επιστρέφει. Δύο χρόνια μετά τις αντιδράσεις φορέων και μετά από νομοθετικές ρυθμίσεις, η «ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή» επανακαταθέτει τον φάκελο με τη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων.
Η ίδια εταιρία σχεδιάζει άλλα δύο πλωτά φωτοβολταϊκά έργα: στην τεχνητή λίμνη Καστρακίου Αιτωλοακαρνανίας, ισχύος 120MW, και στην τεχνητή λίμνη Στράτου Αιτωλοακαρνανίας, ισχύος 42MW. Οι μελέτες περιβαλλοντικών επιπτώσεων και για τα τρία φωτοβολταϊκά βρίσκονται αυτή την περίοδο σε δημόσια διαβούλευση.
Η μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων για το πλωτό φωτοβολταϊκό Πουρναρίου έρχεται για γνωμοδότηση στην επιτροπή περιβάλλοντος, χωρικού σχεδιασμού και περιβάλλοντος της Περιφέρειας Ηπείρου, τη Δευτέρα 20 Μαΐου, στις 11.30 το πρωί.