Ένα χρόνο λειτουργίας συμπλήρωσε το Γ΄ Τμήμα Τροχαίας Αυτοκινητοδρόμων Αντιρρίου – Ιωαννίνων, χωρίς κανένα θανατηφόρο δυστυχήματα, σε αυτό τον πρώτο χρόνο του.
Το Γ΄ Τμήμα Τροχαίας Αυτοκινητοδρόμων στεγάζεται στο 154ο χιλιόμετρο Αυτοκινητοδρόμου Αντιρρίου – Ιωαννίνων, στην Καμπή Άρτας όπου εδρεύει και έχει τοπική αρμοδιότητα η οποία περιλαμβάνει το τμήμα της Ιόνιας από την Άρτα μέχρι τα Γιάννενα.
Σε ότι αφορά τα τροχαία ατυχήματα η υπηρεσία κατέγραψε συνολικά στον πρώτο χρόνο λειτουργίας της τρία με ελαφρύ τραυματισμό.
Επίσης, το ίδιο χρονικό διάστημα βεβαιώθηκαν 4.585 παραβάσεις, κυρίως «λοιπές», αλλά και πολλές για υπερβολική ταχύτητα.