Το ελληνικό ντοκιμαντέρ «Πέρασα κι εγώ από κει κι είχα παπούτσια από χαρτί», σε σκηνοθεσία Βασίλη Λουλέ (παραγωγής 2013-2014, 115), προβάλλει το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ιωαννιτών την Κυριακή 4 Οκτωβρίου, στις 20:30, στην αίθουσα «Β. Πυρσινέλλας» με ελεύθερη είσοδο.
Το σενάριο του ντοκιμαντέρ είναι του Βασίλη Λουλέ και του Κώστα Μαχαίρα, το μοντάζ του Κινάν Ακάουι και η μουσική του Νίκου Κυπουργού.
Υπόθεση: Το ντοκιμαντέρ μάς ταξιδεύει στον κόσμο των παραμυθιών. Γιαγιάδες και παππούδες, λαϊκοί παραμυθάδες της ελληνικής υπαίθρου, αφηγούνται στον κινηματογραφικό φακό παραμύθια και ιστορίες της υπαίθρου.