Εικόνα του άρθρου Ένα επικό απόγευμα στους «Ζωσιμάδες»
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Γιώργος Τσαντίκος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 01/02/2017, 21:58
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δύο πέναλτι, ένα εντός φάσης δοκάρι, μια ομάδα με 10 παίκτες να παίζει καλύτερα από την ενδεκαμελή αντίπαλο, μια διαιτησία με πολλές συζητήσιμες φάσεις, παράταση και κοντά σε όλα αυτά, η ένταση, φτιάχνουν την εικόνα του ματς ΠΑΣ-Πλατανιάς που έληξε με νικητή το δεύτερο. Ο ΠΑΣ αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου, αλλά πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή τις πιθανότητές του να ανατρέψει το 1-0 των Περιβολιών και για 113 λεπτά, το κατάφερνε. Ο Ζάιρο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αξιοποιώντας (από ελεγχόμενη θέση) την απίστευτη ασίστ του Γιάκου. Ήδη όμως, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Πλατανιά να είναι σαφώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, να έχει δοκάρι σε κεφαλιά του Γιορέντε και να απειλεί τον Περιστερίδη. Ο ΠΑΣ από την άλλη, μπήκε σαφώς πιο αποφασισμένος στο δεύτερο και με κινητήριους μοχλούς τον Ζάιρο και τον Κούρτη να απειλεί όλο και περισσότερο.

Στο 65’, ο Περιστερίδης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σε έξοδό του και στην εξέλιξη, ο Μπέριος πήρε τη… θέση του, αποκρούοντας με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του Γιακουμάκη. Αμέσως μετά είδε αδιαμαρτύρητα την κόκκινη κάρτα. Ο Μανούσος που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο ΠΑΣ έμοιαζε να παίζει με… 12. Έκλεισε τον Πλατανιά και τον απείλησε επανειλημμένα, μέχρι το 83’ όταν ο Ζάιρο έκανε το 1-0. Στην παράταση, ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία με τον Κόντε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ωστόσο, στο 113’  ο Δελφάκης σφύριξε πέναλτι υπέρ του Πλατανιά, σε μια συζητήσιμη, όσο και του Ζάιρο, φάση. Ο Γιορέντε έκανε το 1-1 και ουσιαστικά έληξε το ματς υπέρ της ομάδας του, μιας και ο ΠΑΣ ήθελε πια 3 γκολ σε 7 λεπτά για να περάσει. Στην εκπνοή, ο Μανούσος έκανε το 1-2.