Το δημαρχείο Ιωαννίνων, όπου είχε συνάντηση με το δήμαρχο, Θωμά Μπέγκα, επισκέφθηκε αργά χτες το μεσημέρι ο έπαρχος της Περιφέρειας Σουντβεστφάλεν, Τόμας Γκέμκε, μαζί με το δήμαρχο της Αλτένα Αντρέας Χολστάιν, συνεχίζοντας τις περιοδείες τους στα Γιάννενα.
Στη συνάντηση συζητήθηκαν διερευνητικά ζητήματα συνεργασία των δύο περιοχών που εντοπίζονται κυρίως στον πρωτογενή τομέα και τον τουρισμό, ενώ έγινε και ανταλλαγή εθιμοτυπικών δώρων.