Το έργο «Εκτός ύλης ή ο μονόλογος ενός καθ' ομολογία παράλογου» του Κώστα Λεϊμονή, βραβευμένο από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών, ανεβαίνει στη θεατρική σκηνή του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Ιωαννιτών το Σάββατο 5 Μαΐου, στις 21:00.
Τον πρωταγωνιστικό ρόλο ερμηνεύει ο Γεράσιμος Σκιαδαρέσης. Το έργο κινείται γύρω από μια ομιλία παραίτησης ενός διεφθαρμένου μα σε κρίση συνείδησης υπουργού.
Τη σκηνοθεσία έχει κάνει η Κωνσταντίνα Νικολαΐδη. Παίζουν: Παύλος Λουτσίδης, Ελένη Θεοχάρη, Δημήτρης Κωνσταντινίδης, Κωνσταντίνος Τσούμπαρης, Τάσος Κονταράτος.
Εισιτήριο 12 ευρώ (στην είσοδο) και 8 ευρώ στην προπώληση.