Δύο αθλήτριες από τις ΗΠΑ και τον Καναδά εντάσσει ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC στη δύναμή του: την Τζανίκα Γκρίφιθ Γουάλας, που ήταν και η πρώτη ανακοίνωση μεταγραφής ξένης για φέτος.
Η 26χρονη γκαρντ είναι απόφοιτος του κολεγίου της Βιρτζίνια - VCU και τις τελευταίες 2 χρονιές να έχει κατά μέσο όρο 9,5 πόντους, 4,5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πέρυσι έπαιξε στην Αγγλία στην ομάδα των Durham Palatinates με 20,5 πόντους (πρώτη σκόρερ), 4,9 ριμπάουντ, 2,5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 21 αγώνες.
Επίσης, μπήκε στην καλύτερη πεντάδα του αγγλικού πρωταθλήματος, ενώ επί της Μάντσεστερ «έγραψε» 50 πόντους με 10/16 τρίποντα.
Η δεύτερη είναι η Αμερικανίδα Τζίλιαν Άρτσερ, 24 ετών, που παίζει στο 4 και στο 5.
έχει ύψος 1,88, είναι απόφοιτος του St. John`s University και την τελευταία της χρόνια κατέγραψε 11,3 πόντους, 7,6 ριμπάουντ και 1,6 μπλοκ σε 33 αγώνες.