Διπλό με Σάλιακα ο ΠΑΣ

Εικόνα του άρθρου Διπλό με Σάλιακα ο ΠΑΣ
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/12/2021, 23:23

Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης στον «ουδέτερο» Βόλο, λόγω της κατάστασης του γηπέδου της Λαμίας, ο Μανώλης Σάλιακας, ένας από τους πιο εξελιγμένους έλληνες μπακ των τελευταίων ετών, «είδε» την τρύπα στην άμυνα της πρώην του ομάδας και έκανε το 0-1 για τον ΠΑΣ.

Ο Σάλιακας δεν πανηγύρισε, ωστόσο το γκολ του ήταν παραπάνω από ένα διπλό. Ήταν αυτό που έστειλε τον ΠΑΣ στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, σε μια πορεία που συνεχίζει να είναι ξέφρενη, στη σούπερ λίγκα.

Το παιχνίδι ήταν μάλλον κακό και χωρίς φάσεις. Ο ΠΑΣ είχε πάντως το πάνω χέρι όταν η μπάλα περνούσε τη σέντρα και είχε και μια καλή στιγμή με τον Σνάιντερ στο 31', στην οποία συμμετείχε με την τρομερή του απόκρουση και ο Γκαραβέλης.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ σκόραρε στην πρώτη ουσιαστικά φάση του ημιχρόνου και στο επόμενο λεπτό, το VAR αναίρεσε την απόφαση του Παπαπέτρου, για πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ.

Τα τελευταία 20 λεπτά κύλησαν με τους τυπικά γηπεδούχους να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα του ΠΑΣ.