«Είμαστε χαρούμενοι που ολοκληρώνουμε τη θητεία με την υπογραφή για ένα εμβληματικό έργο που θα απολαμβάνουν τα επόμενα χρόνια όλοι οι κάτοικοι της περιοχής και οι επισκέπτες μας. Γιατί σκοπός του έργου είναι να αποδώσει ένα πάρκο αντάξιο αυτών που βλέπουμε σε χώρες της Ευρώπης και συχνά αναρωτιόμαστε ‘γιατί όχι και σε μας…. Και σε μας λοιπόν…»: Αυτό δήλωσε ο δήμαρχος Ιωαννίνων Δημήτρης Παπαγεωργίου, κατά την υπογραφή της σύμβασης για την ανάπλαση του πάρκου Πυρσινέλλα.
Το έργο της ανάπλασης του πάρκου χρηματοδοτείται από το Ταμείο Ανάκαμψης της Ε.Ε. Το κυρίως έργο, για το οποίο υπογράφηκε σήμερα η σύμβαση με την ανάδοχο εταιρία («Τεχνική Ανάπτυξη»0, έχει κόστος σύμβασης 6,85 εκατ. ευρώ. Υπάρχουν άλλα δύο υποέργα: Το ένα αφορά τις έξυπνες εφαρμογές, για το οποίο υπογράφηκε τον Οκτώβριο σύμβαση με κόστος 700.000 ευρώ, και το άλλο αφορά την υπογειοποίηση των καλωδίων της ΔΕΗ.
Ο κ. Παπαγεωργίου αναφέρθηκε και στην προηγούμενη δημοτική αρχή του Θωμά Μπέγκα η οποία είχε ολοκληρώσει τη διαδικασία της παραχώρησης του πάρκου από το Δημόσιο στον Δήμο Ιωαννιτών. «Ήταν μία σημαντική εξέλιξη που έβαλε τέλος σε μία πολυετή περιπέτεια για τον χώρο αυτόν» είπε. Στη συνέχεια, ο αντιδήμαρχος Έργων Γιώργος Αρλέτος έκανε αναφορά στις ενέργειες της παρούσας δημοτικής αρχής: μελέτη διαχείρισης, διαβούλευση για την πρόταση ανάπλασης (σ.σ. κατά τη διάρκεια της οποίας υπήρχαν πολλές απόψεις και πολλοί προβληματισμοί), ένταξη του έργου στο Ταμείο Ανάκαμψης.
Το έργο της ανάπλασης περιλμαβάνει: ανακατασκευή των δύο κεντρικών εισόδων του πάρκου, διαμόρφωση χώρου στάθμευσης, επανασχεδιασμό του δικτύου διαδρομών, δημιουργία εκπαιδευτικών κήπων και γηπέδου με χλοοτάπητα όπως και υπαίθριου γυμναστηρίου, κατασκευή πάρκου ζώων συντροφιάς, δημιουργία χώρου στάσης και πολιτιστικών δραστηριοτήτων περιμετρικά της μεγάλης λίμνης και παιδική χαρά. Το κεντρικό κτίριο θα αξιοποιηθεί ως εστιατόριο-καφέ χωρίς πρόσθετες κατασκευές.