Απόγευμα χωρίς βαθμό

Εικόνα του άρθρου Απόγευμα χωρίς βαθμό
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/11/2023, 19:02

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι των "Ζωσιμάδων" και έφυγε με τους βαθμούς της νίκης, 0-1, χάρη σε ένα γρήγορο γκολ του Τσούμπερ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε φορτσάτη το ματς και πίεσε από νωρίς. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Σιντιμπέ σέντραρε, παίχτηκε ένα σχετικό... βόλεϊ στην άδεια περιοχή του ΠΑΣ και Τσούμπερ πλάσαρε, για ένα άνετο 0-1.

Λίγο αργότερα ο ΠΑΣ έχασε αδιανόητη ευκαιρία, όταν ο Παμλίδης πλάσαρε μόνος του, σε κενή εστία, στο οριζόντιο δοκάρι, αφού πρώτα ο Ροσέρο έδωσε στον Μπάλαν και αυτός νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Στάνκοβιτς.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ έγινε απειλητική δις, πρώτα με Γκατσίνοβιτς, ύστερα με Πινέδα, που έπεσαν πάνω στον Κλέιμαν.

Ο Τσούμπερ έχασε μια επίσης καλή ευκαιρία στο 26, όταν πλάσαρε εξ επαφής, εκτός εστίας, αφού πρώτα ο Κλέιμαν του αρνήθηκε το γκολ στην κεφαλιά, αποκρούοντας τη μπάλα στο δεξί του δοκάρι.

Ανάλογο σκηνικό στο 36’: Ο Κλέιμαν έπιασε το σουτ του Μάνταλου, ο Γκατσίνοβιτς σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ είχε πάλι τις ευκαιρίες, κυρίως με τον Γκατσίνοβιτς. Ο ΠΑΣ απείλησε πραγματικά στις καθυστερήσεις, όταν το σουτ του Πανάγου κόντραρε στον πεσμένο Εραμούσπε.