Oikonomou pisoi

«Αγγλικά απογεύματα» με την Ξάνθη

Εικόνα του άρθρου «Αγγλικά απογεύματα» με την Ξάνθη
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/11/2017, 16:40

Πριν από 14 χρόνια, o ΠΑΣ ζούσε μια αλλόκοτη χρονιά που περιλάμβανε μεταξύ άλλων αποκλεισμούς δρόμων με τις τοπικές αρχές… μπροστάρισσες στις κινητοποιήσεις, για έναν υποβιβασμό που ήρθε λόγω χρεών. Ο ΠΑΣ είχε τερματίσει 14ος, θέση που του εξασφάλιζε θέση στα μπαράζ παραμονής, αλλά ο υποβιβασμός, απόρροια των έτσι και αλλιώς υπαρκτών χρεών της ομάδας προς παίκτες, αλλά και της… ανεπαρκούς πολιτικής ισχύος, τον  έφεραν στη Β’ εθνική και ξεκίνησαν την κατηφόρα που σταμάτησε μια πενταετία περίπου, αργότερα. Ένας από τους 25 βαθμούς που κράτησαν τον ΠΑΣ στη 14η θέση εκείνη τη χρονιά, πάρθηκε στην Ξάνθη, με αντίπαλο τη φιλοξενούμενη του προσεχούς Σαββάτου. Ήταν η 25η αγωνιστική και ο ΠΑΣ προερχόταν από ισοπαλία 0-0 με τον Παναθηναϊκό στους «Ζωσιμάδες». Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά, καθώς το πρώτο ημίχρονο είχε τελειώσει με 2-0 υπέρ της Ξάνθης που ήταν γηπεδούχος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με γκολ των Γκαβαλόφσκι και Τζούμπα λίγο πριν το 70’ και στο 75’ ο Γελαδάρης έβαλε μπροστά την Ξάνθη. Ο Γκαβαλόφσκι όμως μίλησε τελευταίος, στο 87’ισοφαρίζοντας για τον ΠΑΣ, που στην επόμενη αγωνιστική θα έκανε άλλο ένα βήμα προς την παραμονή, νικώντας την Καλλιθέα.