Την ταινία του Νίκου Παναγιωτόπουλου «Τα Οπωροφόρα της Αθήνας» (2010, Διάρκεια: 97') προβάλλει το Θερινό Σινεμά του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Ιωαννιτών, τη Δευτέρα 6 Ιουλίου, στις 21:30, στην αυλή του πολιτιστικού πολυχώρου «Δημ. Χατζής», στα παλιά σφαγεία, με ελεύθερη είσοδο.
Πρωταγωνιστούν: Λευτέρης Βογιατζής, Νίκος Κουρής, Αλεξία Καλτσίκη . Η ταινία βασίζεται στο πεζογράφημα του Σωτήρη Δημητρίου «Τα Οπωροφόρα της Αθήνας».
Υπόθεση: Ένας συγγραφέας, κλεισμένος στο σπίτι του, γράφει για έναν αλαφροΐσκιωτο νεαρό, ο οποίος περιφέρεται στην Αθήνα και δοκιμάζει τα φρούτα της. Πρόκειται για έναν κινηματογραφικό ύμνο στις ξεχασμένες ωραίες γωνιές μιας γκρίζας πόλης που επιφυλάσσει εκπλήξεις σε αυτόν που θα την περπατήσει: στο Κολωνάκι επιβιώνουν ακόμη γλυκά σύκα, στο Φάληρο ρόδια και μανταρίνια, στην παραλιακή φραγκόσυκα, ενώ σε όλους τους δρόμους υπάρχουν διάσπαρτες μουριές.