Τη 14η ηπειρωτική γιορτή μανιταριού διοργανώνουν ο Δήμος Ζαγορίου, οι Μανιταρόφιλοι Ηπείρου και η Περιφέρεια Ηπείρου στις 14 και 15 Ιουνίου στα Άνω Πεδινά Ζαγορίου, στη Λαμπριάδειο Σχολή.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα του διημέρου, το καλωσόρισμα γίνεται σήμερα στις 20:00 με μανιταροκουβέντα και με συναυλία του έντεχνου παραδοσιακού σχήματςο Marasmioi.
Το Σάββατο 15 Ιουνίου, το πρόγραμμα έχει ως εξής:
09:30 Μανιταροεξόρμηση
13:30 Επιστροφή από τη μανιταροεξόρμηση, αναγνώριση και καταγραφή των συλλεχθέντων μανιταριών και έκθεσή τους στο περίπτερο του συλλόγου στον χώρο της εκδήλωσης
18:00 Παιδικό εικαστικό εργαστήρι στο προαύλιο του ΟΦΥΠΕΚΑ
18:30 Θεματικές ομιλίες του Βασίλη Μυλωνά, του Γιώργου Κωνσταντινίδη και του Βασίλη Νάκα
21:00 Δωρεάν προσφορά μανιταρόσουπας και μανιταρογεύσεις από τον σεφ Φώτη Παρασκευαΐδη
21:00 Μουσική εκδήλωση με τον Μιχάλη Μπραχόπουλο, σε στεγασμένο χώρο