Με κεντρικό σύνθημα «Σπίτι μας ολόκληρη η Γη» πραγματοποιείται τη Δευτέρα 10 Ιουλίου το 10ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ στη Πρέβεζα. «Απαντάμε με την απόφασή μας να αγωνιστούμε και να νικήσουμε τον φόβο, τον ρατσισμό, τον φασισμό και το πόλεμο. Καλούμε σε αυτό τον αγώνα παράλληλα με την ανάγκη οργανωμένου ξεσηκωμού ενάντια στη καταστροφική πολιτική των μνημονίων» περιγράφουν οι διοργανωτές, η Αντιρατσιστική Πρωτοβουλία Πρέβεζας. Το πρόγραμμα του φεστιβάλ:
8:30 μ.μ συζήτηση με θέμα : «Οι αντιθέσεις και οι ανταγωνισμοί στη περιοχή μας-η συνεχιζόμενη πολεμική απειλή – νέες προκλήσεις για το αντιπολεμικό κίνημα και για τις πρωτοβουλίες αλληλεγγύης στους πρόσφυγες». Θα μιλήσουν ο Σείντ Αλντογάν, ανταποκριτής της Εβρενσέλ και ο Αλέξανδρος Τζήμας, μέλος του χώρου στέγασης προσφύγων City Plaza. Αμέσως μετά θα ακολουθήσει συναυλία χιπ χοπ με τους Άτεχνοι παλιάτσοι, MST, Nello