Το β’ έτος του Χημικού Ιωαννίνων καταγγέλλει, με σύντομη ανακοίνωση που έστειλαν οι Φοιτητικοί Σύλλογοι Ιωαννίνων, ότι το Χημικό ειδοποίησε τους φοιτητές-τριες να «ντυθούν κατάλληλα» ενόψει της εξέτασης της Οργανικής ΙΙ, λόγω «πολικών θερμοκρασιών» κατά τη διάρκεια της εξέτασης.
Η ακριβής ανακοίνωση, είναι εδώ
Κατηγορούν το πανεπιστήμιο ότι «δεν έχει πάρει κανένα μέτρο για την εξασφάλιση της υγείας των φοιτητών από την πανδημία, αφήνοντας τους φοιτητές χωρίς θέρμανση με θερμοκρασίες που αγγιζουν τους μείον βαθμούς κελσίου».
Στο μεταξύ, το ίδρυμα έχει ήδη δηλώσει ότι δεν χωρίς έκτακτη επιχορήγηση, δεν μπορεί να καλύψει υποχρεώσεις όπως η ενέργεια, σε πρόσφατη απόφαση της συγκλήτου.