Με εισπράξεις 20,9 εκατ. ευρώ, 106.3000 επισκέψεις και 242.900 διανυκτερεύσεις πέρασε το πρώτο τρίμηνο του 2018 η Ήπειρος. Σε ποσοστά, οι αριθμοί αντιστοιχούν στo 3,81% των συνολικών εσόδων, το 5,17% των επισκέψεων και το 2,4% των διανυκτερεύσεων.
Σύμφωνα με την Τράπεζα της Ελλάδας, η Ήπειρος είναι ανάμεσα στις έξι πρώτες Περιφέρειες που υποδέχθηκαν ταξιδιώτες, κατά το διάστημα της έρευνας. Επίσης, είναι μέσα στις έξι πρώτες Περιφέρειες από την άποψη των εσόδων.
Πέρυσι, σε πεδίο εξαμήνου όμως (Ιανουάριος-Ιούνιος 2017), η Ήπειρος καταλάμβανε σε ποσοστά, το 1,37% των εσόδων, το 2,67% των επισκέψεων και το 1,54% των διανυκτερεύσεων. Φυσικά, ο παράγοντας «Ιούνιος» αλλάζει πολύ το δείγμα, καθώς είναι ο πρώτος μήνας μαζικής εισροής επισκεπτών. Ωστόσο, φαίνεται ότι η τάση στην Ήπειρο, ειδικά στον «εκτός καλοκαιριού» τουρισμό, είναι ανοδική