Η ποσοστιαία μεταβολή στη μέση συγκέντρωση του ιικού φορτίου του SARS-CoV-2 στα αστικά λύματα ανά 100.000 κατοίκους την εβδομάδα 18 –24 Οκτωβρίου 2021 σε σχέση με την εβδομάδα 11 –17 Οκτωβρίου, στα Γιάννενα ήταν καθοδική, -27%.
Ήταν μάλιστα η μοναδική πόλη στην οποία γίνονται οι έλεγχοι του Εθνικού Δικτύου Επιδημιολογίας Λυμάτων (σε συνεργασία με το Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και τη ΔΕΥΑΙ), μαζί με την Ξάνθη, όπου καταγράφηκε μείωση του φορτίου.