Η Εταιρεία Ηπειρωτικών Μελετών, προκειμένου να συνεχίσει, «κατά την αλγεινή εποχή της πανδημίας» όπως σημειώνει, να επικοινωνεί πολιτισμικά με το κοινό των Ιωαννίνων, θα παρουσιάσει εκδηλώσεις λόγου και τέχνης (μουσική, συναυλίες, θέατρο, ομιλίες κ.ά.) στο τηλεοπτικό κανάλι ITV.
Στην πρώτη εκπομπή η Ελένη Μάργαρη, διδάκτορας Ιστορίας της Τέχνης, θα κάνει την «ξενάγηση» στην πινακοθήκη της Ε.Η.Μ. το Σάββατο 3 Οκτωβρίου και ώρα 9.30 μ.μ.