Με τέσσερις αθλητές πήρε μέρος ο Ορειβατικός Σύλλογος Ιωαννίνων στο 35ο πανελλήνιο πρωτάθλημα αγωνιστικής αναρρίχησης (αγώνισμα δυσκολίας), το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα το σαββατοκύριακο 11-12 Μαΐου.
Στην κατηγορία παίδων, ο Ορέστης Τριανταφύλλου κατέλαβε την 5η θέση, ο Μαρίνος Φαλτσέτας τερμάτισε 9ος και ο Άγγελος Γιούλης 12ος.
Στην κατηγορία ανδρών, ο Κυριάκος Χαραράς, στη πρώτη του συμμετοχή στο αγώνισμα, κατάφερε να προκριθεί ως 6ος στον τελικό. Ωστόσο, σύμφωνα με την ανακοίνωση του Ορειβατικού Συλλόγου, ο Χαραράς λόγω ενός μικρού τραυματισμού στο γόνατο δεν κατάφερε να αγωνιστεί στον τελικό και κατέλαβε την 8η θέση. Ο Σύλλογος δίνει συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και εύχεται ταχεία ανάρρωση στον Κυριάκο Χαραρά.