Η διαφορετική πίεση που δέχονται πλέον οι δημόσιες δομές υγείας, αρχίζει να φαίνεται, υπό την πίεση της «Ο» και των πολλών κρουσμάτων.
Μπορεί να μην αυξάνονται οι νοσηλείες σε ΜΕΘ ακόμα (αυξάνονται ωστόσο οι εισαγωγές), αλλά το υγειονομικό προσωπικό νοσεί και αναγκαστικά, μειώνονται οι δυνατότητες των δομών.
Μόνο στο νοσοκομείο «Χατζηκώστα» μέχρι χτες, σύμφωνα με πληροφορίες, είχαν εντοπιστεί 20 κρούσματα, 9 στο νοσηλευτικό προσωπικό, 7 στο ιατρικό και 4 σε ασθενείς.
Το νοσοκομείο απαγόρευσε τα επισκεπτήρια, πράγμα που ναι μεν περιορίζει θεωρητικά την εξάπλωση, ωστόσο δημιουργεί άλλης φύσης ζητήματα που το περιορισμένο προσωπικό δεν μπορεί να εξυπηρετήσει.
Σύμφωνα με δημοσίευμα της «Καθημερινής», το Υπουργείο Εσωτερικών ζητάει από τις διευθύνσεις των οργανισμών για «έκτακτο σχέδιο» σε κάθε υπηρεσία.