Μια συναυλία με τον τίτλο «συμφωνικό τάνγκο» δίνουν το κουιντέτο TANGartO και η Συμφωνική Ορχήστρα του Δημοτικού Ωδείου Ιωαννίνων την Τετάρτη 17 Ιουλίου, στις 21:00, στον αύλειο χώρο του Μουσείου Αργυροτεχνίας.
Μαζί τους, στο τραγούδι ο Νίκος Παπαδιώτης. Τις ενορχηστρώσεις υπογράφει ο Θωμάς Κοντογεώργης. Μουσική διεύθυνση της Συμφωνικής Ορχήστρας ο Γιώργος Χλίτσιος.
Το quinteto TANGartO αποτελούν οι μουσικοί: Κώστας Ράπτης – μπαντονεόν, Γιώργος Παναγιωτόπουλος – βιολί, Θωμάς Κοντογεώργης – πιάνο, Ορέστης Καλαμπαλίκης – κιθάρα, Απόστολος Παπαπέτρος – κοντραμπάσο.
Τη συναυλία διοργανώνουν η Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Ιωαννιτών, το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς και η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων.
Είσοδος ελεύθερη.