Εικόνα του άρθρου Στον ΠΑΣ το ντέρμπι του μπάσκετ
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Γιώργος Τσαντίκος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/10/2018, 16:04
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι της Γ’ εθνικής μπάσκετ, επί του ΑΓΣΙ, με 84-67.

Ο αγώνας ήταν το πρώτο επίσημο ντέρμπι του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου, που γέμισε από κόσμο. Ο ΑΓΣΙ ήταν πρωτοπόρος στο πρώτο δεκάλεπτο με 26-21, ο ΠΑΣ επανήλθε όμως και το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο, 40-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές και με ένα σερί 23-11 πήρε την πρωτοπορία. Ο ΑΓΣΙ έχασε τον Χρύση με 5 φάουλ και κάπου εκεί, κρίθηκε και το ματς

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Καννής 10 (2), Ζαμπέτης 2, Σαχπατζίδης, Αντωνίου, Πουρνάρας 9, Χρύσης 4 (1), Μάκης 18 (3), Θυμνιός 17, Φίλιος 5, Θώδης 2.

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 21, Πανάρας 19 (3), Τσίρμπας-Αναγνώστου 7 (1), Πρέντζας 7 (1), Καραγκιολίδης 11 (1), Μάντζιος Π. 2, Μάντζιος Δ. 9, Πάτρας 6, Πανταζής, Γιωτάκης 2.

Ο ΑΓΣΙ ευχαριστεί τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο και στήριξαν την ομάδα. «Η στήριξή τους, σε δύσκολους καιρούς για όλους είναι πολύτιμη και αναγκαία σε κάθε παιχνίδι, καθώς δίνει στους παίκτες της αντρικής ομάδας, τη δύναμη να αντεπεξέλθουν με τον καλύτερο τρόπο, απέναντι σε όλους τους αντιπάλους» αναφέρει μεταξύ άλλων.