Την ευκαιρία της παρουσίας της στα Γιάννενα για τη σύνοδο πρυτάνεων εκμεταλλεύτηκε η υπουργός Παιδείας, για να μιλήσει σε κομματική εκδήλωση της ΝΔ στην Ελεούσα.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΔΕΕΠ Ιωαννίνων της ΝΔ, η κα Κεραμέως «είχε την ευκαιρία να ακούσει τις σκέψεις και τις προτάσεις εκπαιδευτικών» κατά την επίσκεψή της στα γραφεία, «όπου έγινε μια εποικοδομητική συζήτηση για θέματα παιδείας».
Μετά, η υπουργός μίλησε στην εκδήλωση που διοργάνωσε ο Δήμος Ζίτσας, στην Ελεούσα.