Την Κυριακή 20 Αυγούστου δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Ιωαννίνων έλαβαν μέρος στον 9ο αγώνα δρόμου «Κοσμάς ο Αιτωλός» στο Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας και στον 9ο ορεινό αγώνα «Στην σκιά του Κριάκουρα» στα Θεοδώριανα Άρτας.
9ος Αγώνας Δρόμου «Κοσμάς ο Αιτωλός»
Στο αγώνισμα των 10,2χλμ συμμετείχαν οι:
Αρλέτος Θεόδωρος 40:55 7ος γενικής κατηγορίας και 1ος στην κατηγορία 50-59.
Μιχάλης Τσες 50:41 23ος γενικής κατηγορίας και 5ος στην κατηγορία 60+.
Στο αγώνισμα των 5,1χλμ συμμετείχε ο Οδυσσέας Κουκέσης ο οποίος με επίδοση 20:31 κατέλαβε την 5η θέση στην γενική κατηγορία και την 2η στην κατηγορία 40 και άνω.
9ος Ορεινός Αγώνας «Στην σκιά του Κριάκουρα»
Φέτος η διοργάνωση περιελάμβανε δύο διαδρομές: 10 χλμ και 22 χλμ.
Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στην Ελπίδα Γιώτη, αθλήτρια μεγάλων αποστάσεων του Συλλόγου Βετεράνων Άρτας, που πέθανε τον Νοέμβριο του 2022 σε ηλικία 59 ετών. Η
Ξεχώρισε η επίδοση του Μιχάλη Ράρρα στα 10χλμ ο οποίος κατέλαβε την 1η θέση στην γενική κατηγορία με επίδοση 58:10.