Περίπου 1.600 λιγότεροι ψήφισαν σε όλη την Ήπειρο στον β’ γύρο των εκλογών του «φορέα της κεντροαριστεράς» που εξελίχθηκε σε «υπόθεση ΠΑΣΟΚ». Η Φώφη Γεννηματά διατήρησε την πρωτιά και στην Ήπειρο, με 58.86%, παίρνοντας μόλις 200 ψήφους περισσότερες από την προηγούμενη Κυριακή. Ο Νίκος Ανδρουλάκης αύξησε λίγο παραπάνω τη δύναμή του αλλά και πάλι, κάτι από 400 ψήφους. Γενικά, η ένδειξη είναι πως ένα σημαντικό κομμάτι του σώματος των 212.000 της πρώτης Κυριακής δεν πήγαν να ψηφίσουν. Η αποχή στην Ήπειρο κυμάνθηκε στο 21% περίπου.
Στο νομό Ιωαννίνων ο κ. Ανδρουλάκης έκανε μερικά από τα καλύτερα «σκορ» του: στο Πωγώνι πήρε 63,5% και στη Ζίτσα σχεδόν 60%, αποτυπώνοντας την αναφανδόν στήριξη που είχε από τον πρώην βουλευτή Βαγγέλη Αργύρη.
Σε όλο το Δήμο Ιωαννιτών, η διαφορά των δύο υποψηφίων ήταν μεν σχεδόν δέκα ποσοστιαίες μονάδες, αλλά σε απόλυτους αριθμούς, κυμάνθηκε περίπου στις 160 ψήφους.
Στους υπόλοιπους νομούς, στην Άρτα η κα Γεννηματά κυριολεκτικά σάρωσε σε ποσοστό, καθότι πήρε λίγοτερες ψήφους σε απόλυτο αριθμό, ενώ στη Θεσπρωτία, επίσης νομό «μεταρρυθμιστών», έμεινε περίπου στα ίδια ενώ ο κ. Ανδρουλάκης πήρε παραπάνω από τις διπλάσιες ψήφους. Στην Πρέβεζα τέλος επικράτησε άνετα η κα Γεννηματά.
Κόνιτσα
Δωδώνη
Μέτσοβο
Ζίτσα
Ζαγόρι
B. Τζουμέρκα
Γιάννενα
Πωγώνι
Νομός Ιωαννίνων
Νομός Άρτας
Νομός Πρέβεζας
Νομός Θεσπρωτίας