Όλο και πιο κοντά στον υποβιβασμό...

Εικόνα του άρθρου Όλο και πιο κοντά στον υποβιβασμό...
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/03/2024, 21:27

Μόνο τη νίκη ήθελε ο ΠΑΣ στο ματς με τον Παναιτωλικό, για να ελπίζει σε κάτι καλύτερο, εν μέσω όχι... εύκρατου κλίματος.

Οι οπαδοί είχαν απλώσει πανό στους «Ζωσιμάδες» με το οποίο ζητούσαν από τους παίκτες να σώσουν τη χρονιά και τον πρόεδρο της ΠΑΕ να πουλήσει τις μετοχές...

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΠΑΣ επιθετικό, να «πατάει» περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πρώτοι δίχτυα στο 6’. Το VAR όμως έδειξε εκτεθειμένο τον Καρέλη και το γκολ ακυρώθηκε.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν, ο ΠΑΣ είχε περισσότερες τελικές, αλλά και το γκολ, τελικά:

Στο 25’ ο Τζίνο πήρε τη μπάλα στο κέντρο, ο Σορία έβγαλε τη σέντρα, ο Κόντε έκανε το σουτ με τη μια από την ακμή της μικρής περιοχής: 1-0.

Στο 41' ο Καρέλης προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Νάγκι ήταν στη σωστή θέση.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο αργό, με τον Παναιτωλικό να έχει πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 66' ο Μαυρίας απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 70' ο Παναιτωλικός ισοφάρισε: ο Κιάκος έχασε τη μπάλα στο σημαιάκι του κόρνερ, ο Μαυρίας σέντραρε και στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΣ βρέθηκαν δύο παίκτες του Παναιτωλικού, μόνοι τους.

Ο Καρέλης που δεν βρήκε τη μπάλα με το εξ επαφής σχεδόν ψαλίδι και ο Ντίας που ήρθε με κεφαλιά ψαράκι: 1-1.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τζίμας έπεσε στην περιοχή του Παναιτωλικού, ο διαιτητής του έδειξε κίτρινη για θέατρο, όπως και στον πάγκο του ΠΑΣ, για διαμαρτυρίες.

Λίγο αργότερα, ο ΠΑΣ άγγιξε τον γκολ με τον Τζίμα, αλλά ο Οικονόμου τον πρόλαβε.

Στο 96 (ενώ τα λεπτά καθυστερήσεων ήταν 4), ο Παναιτωλικός σκόραρε, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΣ έμεινε 3 βαθμούς πίσω από την Κηφισιά, που έχασε σήμερα και 4 από τον Παναιτωλικό.