Στη διεθνή επιστημονική συνάντηση Yakutia International Science Games 2018 θα εκπροσωπηθεί το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων από το τμήμα Νηπιαγωγών.
Συγκεκριμένα, η Κατερίνα Πλακίτση, καθηγήτρια και πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών, με την ιδιότητά της και ως Προέδρου της Διεθνούς Επιστημονικής Κοινότητας ISCAR (International Society of Cultural-historical Activity Research), προσκλήθηκε ως ειδική στη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών να συμμετάσχει στη συνάντηση.
Η Διεθνής Συνάντηση International Science Games 2018 θα λάβει χώρα κατά το διάστημα 8-15 Ιουλίου στην πόλη Γιακούτσκ της Σιβηρίας. Η διοργάνωση περιλαμβάνει Διεθνή Ολυμπιάδα Θετικών Επιστημών, Διεθνές Συνέδριο για την Τεχνητή Νοημοσύνη, Διεθνή Συμπόσια, Εκθέσεις, Διαγωνισμούς Ρομποτικής και Μοντελοποίησης, Σχολεία Ερευνητών και πλήθος άλλων εκδηλώσεων. Η διοργάνωση υποστηρίζεται από την UNESCO, το Υπουργείο Παιδείας και Επιστημών της Ομοσπονδίας της Ρωσίας, τη Ρώσικη Ακαδημία Επιστημών και πολλούς άλλους διεθνείς οργανισμούς.
Η κ. Πλακίτση θα συμμετάσχει στη διοργάνωση του Διεθνούς Συμποσίου για τη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών, σε συνεργασία με άλλους διακεκριμένους επιστήμονες ( http://yisg.ru/event/10) και η πρυτανεία τη συγχαίρει γι αυτό.