Στην 82η Πανελλήνια Ορειβατική Συνάντηση που έγινε στη Δίρφυ Ευβοίας συμμετείχε ο Ορειβατικός Σύλλογος Ιωαννίνων. Μια συνάντηση που είχε και τη μορφή διαμαρτυρίας κατά της ανεξέλεγκτης εγκατάστασης ανεμογεννητριών στα ελληνικά βουνά.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, μόνο στην Εύβοια μέχρι στιγμής έχουν εγκατασταθεί 701 ανεμογεννήτριες αλλοιώνοντας τα ορεινά τοπία της περιοχής.
Ο Ορειβατικός Σύλλογος Ιωαννίνων συμμετείχε με 25 ορειβάτες. Ο πρόεδρος του συλλόγου Άρης Μπαρτζώκας, σύμφωνα με την ανακοίνωση, αναφέρθηκε στον αγώνα των συλλόγων της Ηπείρου «κατά της αλόγιστης εγκατάστασης ανεμογεννητριών στα βουνά και υδροηλεκτρικών φραγμάτων στα ποτάμια του εθνικού δρυμού της Πίνδου».