Εικόνα του άρθρου Νίκη στο τελευταίο σουτ για τον ΑΓΣΙ
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Γιώργος Τσαντίκος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/11/2017, 12:02
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Με 69-68 νίκησε ο ΑΓΣΙ τη Νίκη Βόλου για την 4η αγωνιστική της Γ’ εθνικής, χάρη σε ένα buzer beater του Σπύρου Μπαρτζώκα. Σε ενα συναρπαστικό παιχνίδι, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΑΓΣΙ να ξεκινά καλύτερα και να παίρνει διαφορά 7 πόντων στην πρώτη περίοδο, την οποία κράτησε και στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπέρδεψαν τους γηπεδούχους χρησιμοποιώντας μια ζώνη 2-3, η οποία "έσπασε" σε κρίσιμα σημεία με τρίποντα των Εξαρχόπουλου, Μάκη και Ζαμπέτη.

Το ματς πηγε πόντο-πόντο στην τελευταία περίοδο, με τη Νίκη Βόλου να περνά μπροστά δύο φορές, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό ο ΑΓΣΙ ήταν πιο ψύχραιμος και χάρη στο σουτ του Μπαρτζώκα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 69-68. Στην τελευταία κατοχή ο Εξαρχόπουλος έκλεψε την μπάλα και ο ΑΓΣΙ πανηγύρισε το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας την ερχόμενη Κυριακή με τον Φίλιππο Βέροιας, εκτός έδρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 35-29, 50-47, 69-68
 ΑΓΣΙ: Γεωργίου 14, Ζαμπέτης 8 (2), Μπαρτζώκας 14, Καλφαλίδης, Καννής, Παπαγιάννης 2, Τσίγκας, Μάκης 9 (1), Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 10 (1), Φίλιος 2, Θώδης 10.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Διγενής, Παπαζήσης, Γεωργίου, Αναγνωστόπουλος 5, ΚΑφάσης, Κουτίνας 28 (3),Τσαβές 6, Βλίντζος 3, Τσ΄λης 6, Λωρίτης, Παπακώστας 12, Τοκατλίδης