Με το δεξί στο 2023 ο ΠΑΣ

Εικόνα του άρθρου Με το δεξί στο 2023 ο ΠΑΣ
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/01/2023, 00:00

Ο ΠΑΣ νίκησε την ΑΕΚ με 2-1, αντέχοντας στην πίεση και «χτυπώντας» στην αντεπίθεση στους άδειους, λόγω τιμωρίας, "Ζωσιμάδες".

H AEK μπήκε πληθωρικά στο ματς, αλλά ο ΠΑΣ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, μόλις στο 9΄: Ο Πήλιος πήρε την κόντρα, πάσαρε στον Ριένστρα και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0.

Λίγο αργότερα ο Αραούχο παραλίγο να ισοφαρίσει και ο Μπάλαν, στην αμέσως επόμενη φάση, στο 18’ έκανε κάτι ανάλογο.

Στο 23’ ο Μουκουντί και ο Βίντα «παραπατούσαν» μπροστά στον Μπάλαν. Ο πρώτος άγγιξε τη μπάλα με το χέρι στη χλιαρή σέντρα του παίκτη του ΠΑΣ, αλλά ο διαιτητής και το VAR αποφάσισαν ότι δεν είναι πέναλτι…

Οι φάσεις εκατέρωθεν συνεχίστηκαν και ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τέρματά του και πάλι στην κόντρα: ο πολύ δραστήριος Μπάλαν έκανε την κεφαλιά και 2-0.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ πίεσε και ο Αραούχο, μετά από συνεργασία με τον Πινέδα, μείωσε στο 50’.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, είχαν ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΣ συνέχιζε να απειλεί στην αντεπίθεση με τον πάντα δραστήριο Μπάλαν. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιόνσον δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και το ματς τέλειωσε με νικητή τον ΠΑΣ.