Ήττα-έκπληξη για τις γυναίκες του ΠΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/10/2016, 02:19
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Μια απρόσμενη ήττα γνώρισαν το μεσημέριτης Κυριακής οι γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα, που αντιμετώπισαν εντός έδρας τονΠιερικό Αρχέλαο για τη δεύτερη αγωνιστική του βορείου ομίλου, της Α2 κατηγορίαςτου πρωταθλήματος μπάσκετ. Η ήττα αυτή μετράει… διπλή για την ομάδα τουΓιώργου Σιαμέτη, καθώς ο Πιερικός είναι από τις αντίπαλες ομάδες για τηνπαραμονή στην κατηγορία. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες «κοντραρίστηκαν» σταίσα, ωστόσο στο τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΣ πήρε προβάδισμα με 30-23.Κάπου εκεί σταμάτησε όμως το σκορ και ο Πιερικός πήρε διαφορά δώδεκα πόντων στο3ο δεκάλεπτο.  Το τέλος έμελλενα είναι δραματικό. Ο ΠΑΣ, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς προηγήθηκε με62-60, έχοντας ένα σερί 25-4.

Παρ’ ότι στο τελευταίο time outυπήρχε ρητή εντολή για φάουλ καθώς η ομάδα δεν είχε συμπληρωμένα ομαδικά, αυτόδεν έγινε ποτέ και με γκολ-φάουλ της Κωτούλα του Πιερικού, διαμορφώθηκε τοτελικό αποτέλεσμα, αν και στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο ΠΑΣ είχε ένα ακόμη σουττο οποίο δεν μπήκε με την Ξανθοπούλου.

Δεκάλεπτα: 13-15, 30-23, 39-51, 62-63.

Διαιτητές:Κοντογιάννης-Ιορδανίδης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου12 (1), Γιωτίτσα Ε. 9 (1), Βαλέκα 2, Μεντεσίδου 12 (1), Κατσίδου5 (1), Ξανθοπούλου 14 (1), Στεργιούλα, Σταματέλου 2, Γιωτίτσα Δ. 6,Κάννη, Μπουκουβάλα.

Πιερικός Αρχέλαος (Ζουγκουρίδου):Πεζή 5, Πουρσανίδου, Δαβιτίδου, Ζουγκουρίδου 13 (1), Μπουμπουλέντρα,Φλώρου 19, Γκοτζαμάνη 3 (1), Παπανικολάου, Μπαγκλαρίδου 2, Λεκάι, Μαλεζά,Κωτούλα 21, Δημητριάδου.