Με μια μάλλον ασυνήθιστη ανακοίνωση, η παράταξη «Γιάννενα Νέα Εποχή» οικειοποιείται τη διάκριση πρότασης στο Ιωάννινα Hackathon που διοργάνωσε ο Δήμος Ιωαννιτών.
Αναφέρει συγκεκριμένα ότι «δύο καινοτόμες προτάσεις κατατέθηκαν στο Ιωάννινα Smart City Hackathon από την επιτροπή της παράταξης που ασχολείται με την 'έξυπνη' πόλη». Όπως επισημαίνει, «η επεξεργασία και η κατάθεση των προτάσεων έγινε σε συνεργασία με τους φοιτητές της Πολυτεχνικής Σχολής Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Μάριο Μπαλαμάτσια και Κωνσταντίνο Κρομμύδα».
Η μια από τις δύο προτάσεις η οποία βραβεύτηκε (τρίτο βραβείο), αφορά τη χρησιμοποίηση συσκευών για αυτόματο πότισμα με απομακρυσμένο έλεγχο. Ως νικητής της πρότασης αυτής ανακοινώθηκε πάντως ο Κωνσταντίνος Κρομμύδας.