Μια τοπογραφική περφόρμανς σύγχρονου χορού με τίτλο «Grounded up, in the sky» διοργανώνει η Σχολή Χορού του Δήμου Ιωαννιτών το Σάββατο 15 Ιουνίου, στις 19:30, στην πλατεία Γλυκήδων, μπροστά από το Σουφαρί Σεράι, στο Κάστρο.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, τρεις χορογράφοι, η Τζίνα Βίκα, η Ελεονώρα Ηλία και η Λάουρα Τσιάτη, αξιοποιούν τα στοιχεία του φυσικού τοπίου, την αρχιτεκτονική και την ενεργειακή ατμόσφαιρα του πυρήνα του ιστορικού κέντρου της πόλης (Κάστρο) για να δομήσουν 5 επεισόδια-εικόνες χορού, μεταμορφώνοντας τον δημόσιο χώρο σε μια εναλλακτική σκηνή χορού.
18 χορεύτριες-σώματα συνδιαλέγονται μεταξύ τους και με το τοπίο σε μια εφήμερη συνθήκη- ακολουθώντας τα μοτίβα της ίδιας της ζωής και συν-διαμορφώνοντας μια αφαιρετική αφηγηματικά, χορογραφική δομή.
Συντελεστές:
Ιδέα- Χορογραφία: Τζίνα Βίκα, Ελεονώρα Ηλία, Λάουρα Τσιάτη
Πρωτότυπη μουσική: Δημήτρης Καραγεώργος
Σχεδιασμός έντυπου υλικού: Ιωάννα Κολεγιώργου
Φωτογραφίες - Δημιουργία trailer : Κωστής Εμμανουηλίδης
Χορεύουν: Μαργαρίτα Γιαννακοπούλου, Μαριάννα Μπενάκη, Δανάη Ζορμπά, Χριστίνα Λεοντάρη, Φωτεινή Χρυσή, Ελένη Μητρογιάννη, Ζωή Ράγκου, Εύα Μαυρομάτη, Μαρία - Ευαγγελία Δαβή, Ελευθερία Μαγειρία, Ισαβέλλα Γερογιάννη, Μάρθα Νιξίνα, Χρυσάνθη Μπουσβάρου, Σύλβια Κοφινά, Καλλιρρόη Παπαδήμα, Αριάνα Καλλιμάνη, Αγγελική Καράμπελα, Λυδία Αλεξανδρή.
Είσοδος ελεύθερη,