Formula 1: Άλλη μια νίκη για τον Χάμιλτον

Εικόνα του άρθρου Formula 1: Άλλη μια νίκη για τον Χάμιλτον
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Κύριος Τύπος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/09/2018, 21:40
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Ο Λιούις Χάμιλτον κατέκτησε την όγδοη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Formula 1, στο Σότσι της Ρωσίας.

Ο Βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes, ο οποίος έφτασε τις 70 νίκες στην καριέρα του, άφησε στην δεύτερη θέση τον «ομόσταυλό» του, Βάλτερι Μπότας. Ο Φινλανδός πήρε εντολή να αφήσει τον Χάμιλτον να περάσει, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Σεμπάστιαν Φέτελ με Ferrari.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χάμιλτον αύξησε στους 50 βαθμούς τη διαφορά του από τον Φέτελ στην κατάταξη των οδηγών, ενώ απομένουν πέντε γκραν πρι για το τέλος της σεζόν.

Από τους κερδισμένους του αγώνα και ο Μαξ Φερστάπεν, που μέσα στους οκτώ πρώτους γύρους κατόρθωσε να κερδίσει δώδεκα ολόκληρες θέσεις και τελικά τερμάτισε πέμπτος με τη Red Bull, μπροστά από τον ομόσταβλό του Ντάνιελ Ρικιάρντο.