Εικόνα του άρθρου Έπεσε πάνω στα δοκάρια…
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Γιώργος Τσαντίκος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/11/2017, 21:52
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών για τον ΠΑΣ, αυτή τη φορά στο γήπεδό του, καθώς ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Παναιτωλικό, σε ένα παιχνίδι που θα έπρεπε να είχε κερδίσει, τόσο λόγω αγωνιστικής και βαθμολογικής σημασίας, όσο και με βάση την εικόνα του παιχνιδιού καθαυτού.

Ο ΠΑΣ ήταν κυρίαρχος, είχε ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια, ενώ την ίδια ώρα ο Παναιτωλικός δεν έδειχνε, παρά μόνο για ένα τέταρτο περίπου στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ότι μπορούσε να πάρει κάτι στους «Ζωσιμάδες». Και όμως, έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας…

Με τον Μανθάτη ιδιαίτερα δραστήριο, ο ΠΑΣ προσπάθησε να απειλήσει στην αρχή του αγώνα και μια-δύο φορές, είτε με το Ναδάλες, είτε παραλίγο με τον Μαυροπάνο, μπήκε στην περιοχή του Παναιτωλικού. Στο 22’, ο Καρίμ Σολτάνι στόπαρε εξαιρετικά τη μπάλα από τη σέντρα του Μπουκουβάλα και με δεξί πλασέ νίκησε τον Τσενάμο, κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΣ.  Στο 36’ ο Κόντε παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, αλλά ο Τσενάμο ήταν νικητής στη μονομαχία. Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δραστήριος στο β’ ημίχρονο και με την έναρξη σεζόν ο Ρόσα βγήκε μπροστά στον Βελλίδη που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 64’, ο Κόντε στόπαρε στην περιοχή και πριν η μπάλα σκάσει, έκανε αριστερό σουτ στέλνοντας τη μπάλα δοκάρι και άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μοράρ που είχε μπει αλλαγή, ισοφάρισε με εξαιρετικό γκολ: από θέση εξτρέμ, σούταρε με το δεξί δίνοντας πολλά φάλτσα και στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή πλευρά των διχτύων του Βελλίδη που προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την ισοφάριση. Στο 76’, μετά από κόρνερ του Σολτάνι, η μπάλα χτύπησε και σε αμυντικού του Παναιτωλικού και κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Τσενάμο. Τελικά, το 1-1 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα στους «Ζωσιμάδες».

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Μαυροπάνος, Σκόνδρας (77' Κοζορώνης), Μπουκουβάλας, Ναδάλες, Μανθάτης, Λίλα, Γιάκος, Σολτάνι, Κόντε

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Τσενάμο, Μαρινάκης (58' Μαρκόφσκι), Μιχάϊ, Χαντάκιας (73' Ροντρίγκες), Μύγας, Πάουλο, Μπεχαράνο, Ρότσα, Ρόσα (66' Μοράρ), Μάζουρεκ, Ντίας