Το 20ο Δημoτικό Σχολείο Ιωαννίνων κατέκτησε το 1ο βραβείο στον 8ο μαθητικό διαγωνισμό με τίτλο «Ελληνισμός της Ανατολής: Πόντος, Μικρασία, Θράκη…».
Το σχολείο συμμετείχε με εικαστικό έργο 26 μαθητών με θέμα την καταστροφή της Σμύρνης και τίτλο «Σμύρνη 2024» (διαστάσεων 3x1,5μ., νερομπογιά σε χαρτόνι). Σύμφωνα με ανακοίνωση του σχολείου, το έργο εμπνεύστηκε και υλοποίησε με τα παιδιά η Ειρήνη Μήτση, εκπαιδευτικός καλλιτεχνικών.
Στον διαγωνισμό που διοργάνωσαν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του υπουργείου Παιδείας, συμμετείχαν 191 σχολεία με 600 δημιουργίες.