Μια δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης διοργανώνει ο Σύλλογος Μαιών-Μαιευτών Ιωαννίνων στο πλαίσιο του εορτασμού της εβδομάδας μητρικού θηλασμού.
Η δράση θα γίνει την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου, στις 18:00, στη Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Ιωαννίνων, και αφορά ένα διαδραστικό σεμινάριο μέσα από το οποίο θα αναδειχθούν οι καθημερινές δυσκολίες που αντιμετωπίζει η θηλάζουσα. Ένας ακόμη στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση του συντρόφου, αλλά και του οικογενειακού περιβάλλοντος της θηλάζουσας.
Το σύνθημα για την εβδομάδα μητρικού θηλασμού του 2019, είναι «Ενδυναμώνουμε τους γονείς, Διευκολύνουμε το θηλασμό».