Πρόγραμμα δωρεάν ξεναγήσεων για μαθητές του Δημοτικού, με τίτλο «Γνωρίζω την πόλη μου», θα υλοποιήσει ο Δήμος Ιωαννιτών από την Τρίτη 4 Ιουνίου, με πρωτοβουλία της Δημοτικής Κοινότητας Ιωαννίνων.
Στην πρώτη περιήγηση, με έμπειρο ξεναγό, θα συμμετάσχουν πιλοτικά μαθητές της Στ' Τάξης του 12ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων. Η διαδρομή περιλαμβάνει ξενάγηση στο Σπήλαιο Περάματος, το ιστορικό κέντρο της πόλης και το Κάστρο.
Η μετακίνηση των μαθητών, καθώς και η είσοδός τους στο Σπήλαιο και τα μουσεία, θα είναι δωρεάν.
Αναμένονται περισσότερες πληροφορίες για δηλώσεις συμμετοχής, μετά την ξενάγηση της Τρίτης σε πιλοτικό επίπεδο.