O καθηγητής Στάθης Παπασταθόπουλος θα είναι ο επόμενος εισηγητής, στο πλαίσιο του κύκλου διαλέξεων «Το παρελθόν στο παρόν: διεπιστημονικές προσεγγίσεις» που διοργανώνει το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών «Νεότερος και Σύγχρονος Κόσμος: Ιστορία, Λαογραφία, Ανθρωπολογία» και ο τομέας Ιστορίας Νεότερων Χρόνων στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Η διάλεξή του θα γίνει την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου (ώρα 18:00-20:00), με θέμα «Κατασκευές της μετανάστευσης στις ψυχολογικές πρακτικές και τους λόγους στις πρώτες δεκαετίες του 20ού αιώνα».
Οι διαλέξεις γίνονται στην αίθουσα συνεδριάσεων του Τομέα Ιστορίας Νεότερων Χρόνων, κτίριο Φιλοσοφικής (α΄ όροφος) και είναι ανοιχτές στα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας και στο ευρύ κοινό.