πλαισιο πισω tc1
ΕΚΛΟΓΕΣ

Το Δημοτικό Συμβούλιο, οι 39 και οι σε αναμονή έδρες

Εικόνα του άρθρου Το Δημοτικό Συμβούλιο, οι 39 και οι σε αναμονή έδρες
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Βαρβάρα Αγγέλη
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 10/10/2023, 16:54
ΕΚΛΟΓΕΣ - ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ

Το νέο Δημοτικό Συμβούλιο δεν θα έχει 45 έδρες, όπως ισχύει σήμερα, αλλά 39. Από τις 39 αυτές έδρες, τις 23 τις καταλαμβάνει η παράταξη του δημάρχου.

Η δεύτερη παράταξη θα εκλέξει έξι δημοτικούς συμβούλους. Η τρίτη παράταξη («Ιωάννινα_2023» της Τατιάνας Καλογιάννη) τέσσερις συμβούλους, η τέταρτη παράταξη (Ανεξάρτητη Δημοτική Πρωτοπορία του Νίκου Γκόντα) τρεις συμβούλους, η πέμπτη παράταξη (Όμορφη Πόλη του Παντελή Κολόκα) δύο συμβούλους και η έκτη παράταξη (Λαϊκή Συσπείρωση) θα καταλάβει μία έδρα –στη συγκεκριμένη περίπτωση θα την καταλάβει η επικεφαλής, η Όλυ Τσουμάνη.

Ωστόσο, η ακριβής κατανομή των εδρών δεν μπορεί να γίνει πριν το αποτέλεσμα της β’ Κυριακής. Στον Δήμο Ιωαννιτών, υπάρχουν πέντε Δημοτικές Ενότητες – Ιωαννίνων, Παμβώτιδας, Ανατολής, Μπιζανίου, Περάματος, Νήσου. Από αυτές οι Δημοτικές Ενότητες Μπιζανίου και Νήσου είναι μονοεδρικές, και, σύμφωνα με τον νόμο, οι έδρες αυτές θα πάνε στην παράταξη του δημάρχου.

Η κατανομή των εδρών στις υπόλοιπες Δημοτικές Ενότητες θα γίνει και ανάλογα με τα υπόλοιπα των παρατάξεων. Μπορεί κάποιες μικρότερες παρατάξεις να βγάλουν έδρα σε περιφερειακή Δημοτική Ενότητα και άρα λιγότερες στη Δημοτική Ενότητα Ιωαννίνων.

Επίσης, η παράταξη που θα κερδίσει την Κυριακή, στη Δημοτική Ενότητα Ιωαννίνων μπορεί να βγάλει από 14 έως 18 συμβούλους (με τον αριθμό 15 να είναι το πιο δυνατό σενάριο). Όλα εξαρτώνται, με άλλα λόγια, πώς θα «χτυπήσουν» οι έδρες στις περιφερειακές Δημοτικές Ενότητες.

Διαβάστε εδώ πού υπολείπονται ακόμα τμήματα για τη σταυροδοσία (14.40, 10/1/23)

Η σταυροδοσια, με την ενσωμάτωση να μην εχει ολοκληρωθεί ακόμα, έχει ως εξής:

«Ενότητα Πολιτών» του Θωμά Μπέγκα

Δημοτική Ενότητα Ιωαννίνων (οι πρώτοι 20 σε ψήφους)

Γιωτίτσας Θωμάς 1.068

Σίντος Στέφανος 1.049

Μαρκούλα Σοφία 1.034

Πασχόπουλος Μηνάς 865

Γιογλή Αναστασία (Τασία) 797

Τάτσης Χρήστος 762

Γιαννούλας Ευάγγελος 729

Μπούτσης Δημήτριος 723

Γιώτη Γεωργία (Γωγώ) 663

Παλάσχας Πέτρος 579

Γκόγκος Κωνσταντίνος 565

Βακαλοπούλου Αλεξάνδρα (Αλέκα) 543

Μέγα Βασιλική (Βάσω) 537

Κρικώνης Κωνσταντίνος (Κωστής) 531

Καψάλης Γεώργιος 511

Σιαχούλης Παναγιώτης 501

Παπαδιώτης Γεώργιος 471

Κατηρτσίδης Δημήτριος (Τάκης) 462

Σιόντη Ελένη 446

Τζίμα Αικατερίνη (Κάτια) 441

Στη Δημοτική Ενότητα Παμβώτιδας, οι πρώτοι 3 είναι: Πρέντζας Ευάγγελος (1270), Τασιούλας Σταύρος (969) και Αλεξάνδρα Μπέγκα (691). Στη Δημοτική Παμβώτιδα Ανατολής, οι πρώτοι 3 είναι: Χρυσοστόμου Μάκης (831), Αρλέτος Ηλίας (811) και Παπαστεργίου Γιώργος (392). Στη Δημοτική Ενότητα Περάματος, οι πρώτοι 2 είναι: Κασσής Άρης (630) και Θάνος Ιωάννης (513). Στη Δημοτική Ενότητα Μπιζανίου, πρώτος σε ψήφους ο Δημήτρης Νάστος (788) και στη Δημοτική Ενότητα Νήσου ο Παππάς Γεώργιος (255).

Γιάννενα-Νέα Εποχή του Δημήτρη Παπαγεωργίου (οι πρώτοι 20 σε ψήφους)

Ακονίδου Ελένη 796

Φίλιος Φίλιππος 786

Αϊβατίδης Ιωάννης 655

Βάββας Φώτιος 627

Λώλης Γεώργιος 573

Στάθη Φωτεινή 555

Πάνου Δημήτριος 496

Ζωγράφος Βασίλειος 482

Κωτσαντή Χριστίνα 411

Ναβρούζογλου Παρασκευή (Βούλα) 375

Τζιμογιάννη Ελένη (Νέλλη) 366

Μπαρτζώκας Αριστείδης 361

Ηλιάδης Σταύρος 340

Σκούρτης Δημήτριος 330

Μέρτζιανης Νικόλας 330

Βλάχος Κωνσταντίνος 328

Συρμακέσης Ιωάννης 323

Σιάση Ελένη 298

Τραγουδάρας Ιωάννης 280

Στουγιάννος Χρήστος 275

Στη Δημοτική Ενότητα Παμβώτιδας, οι πρώτοι 3 είναι: Δεληκούρα Ρένα (261), Παππάς Κωνσταντίνος (224) και Παπασπύρου Παναγιώτης (183). Στη Δημοτική Ενότητα Ανατολής, οι πρώτοι 3 είναι: Αρλέτος Γιώργος (1188), Παππάς Αριστείδης (607) και Αμπατζίδη Διονυσία (262). Στη Δημοτική Ενότητα Περάματος, πρώτος σε ψήφους έρχεται ο Μπέκας Νικόλαος 9291). Σημειωτέον ότι σε αυτή την Ενότητα δεύτερη ήρθε η παράταξη της Τατιάνας Καλογιάννη (πρώτος σε σταυρούς ο Γιώργος Λαδιάς). Στη Δημοτική Ενότητα Μπιζανίου, πρώτη σε ψήφους η Γίδαρη Αλεξία (229) και στη Δημοτική Ενότητα Νήσου ο Νίκος Σιορόκας (230).

Ιωάννινα_2023 της Τατιάνας Καλογιάννη (οι πρώτοι 5 σε ψήφους)

Κοσμάς Βασίλειος 1.089

Βέρμπη-Αυδή Χάϊδω-Μαρία (Λούλα) 899

Γκίζας Σπυρίδων 629

Σιούτης Ευστάθιος (Στάθης) 478

Κωσταδήμα Βασιλική (Βένια) 422

Ανεξάρτητη Δημοτική Πρωτοπορία του Νίκου Γκόντα (οι πρώτοι 4 σε ψήφους)

Τσόλης Νικόλαος 471

Τύρου Αναστασία (Νατάσα) 376

Γκουντέβενος Ιωάννης 372

Αγγέλη Φωτεινή 286

Όμορφη Πόλη του Παντελή Κολόκα (οι πρώτοι 3 σε ψήφους)

Καλούδης Βασίλειος 345

Κουτσής Ευάγγελος 186

Χολέβας Θεόδωρος 132

ΣΧΟΛΙΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
δεη πισω Μαννι πισω dodoni back